Andrey na 239 metrach. Poprawienie rekordu nurkowania technicznego Rosji

by / Comments Off on Andrey na 239 metrach. Poprawienie rekordu nurkowania technicznego Rosji / 83 View / August 2, 2013

Czwartek, 04 Czerwiec 2009 19:08
W dniu 14.09.2006 roku Rosyjski nurek techniczny i nasz przyjaciel – Andrey Chistyakov ustanowił nowy rekord Rosji 239m, tym samym poprawiając swój wynik 222m, który ustanowił 12.01.2006. Andrey do tego nurkowania przygotowywał się przez ostatnie dwa tygodnie wykonując szereg głębokich nurkowań trymiksowych.

Ostatnie z tych nurkowań planował na oprogramowaniu V-planner 3.75 z wykorzystaniem algorytmu VPM B/E a ajko back’up 2 komputery VR3. Najcięższym z jego nurkowań przygotowawczych było nurkowanie na 155m z czasem ekspozycji 8 minut i czasem nurkowania ponad trzy godziny. Dzień przed rekordowym nurkowaniem wykonał zanurzenie na 107m.Celem tego zanurzenia było zainstalowanie liny opustowej na krawędzi plato, po to żeby nie okazało się podczas bicia rekordu ze Andrey zanurza się zbyt blisko ściany rafy. Niestety i tym razem tak jak w styczniu (plan 230m) Andreya zaprzymało dno na głębokości 239m, a planowana głębokość zanurzenia była 260m Wczesnym rankiem 14.09. Spotkaliśmy się w bazie Planet Divers celem dogrania szczegółów i ponownego sprawdzenia sprzętu. Andrey zaskoczył mnie swoim pytaniem: czy nie mogę pożyczyć mu dwóch automatów, którym sam bym zaufał. To było ciężkie pytanie, ponieważ automaty, które używałem do tej pory, jak to określił mój serwisant Krzysztof Wnorowski, są „lekko zużyte” i chyba czas pomyśle
nad ich wymiana. A automaty, które otrzymałem od Pawła Ościka z Dive System {2 x Apeks XTX 100} i od Leszka Matuszewskiego z Ocean Pro {4x Aqualung Legend, 2x Aqualung Legend Supreme LX, 1x Aqualung Calypso}nie były przeze mnie obnurkowane, więc powiedziałem Andreyowi żeby sam wybrał. Wybór padł na Aqualungi Legend Supreme LX, których użył do trymiksu podróżnego 20/30 (20% tlenu i 30% helu reszta azot), oddychał tym gazem od 72m do 24m. Juz po nurkowaniu powiedział mi, że wybór był trafny, ponieważ Aqualungi spisały się świetnie.
Około 10 rano dojechaliśmy na miejsce to jest El Bells gdzie Andrey zaplanował zanurzenie. Po 15 minutach był juz w wodzie, dopiąłem mu dodatkowe butle(stage) i doholowałem do liny opustowej. Końcowe OK, sprawdzenie czasu i Andrey zaczął swoja drogę w dol. Ja szybciutko z wody, na pick up’a i jazda w stronę pierwszego mostka na Blue Hole. Tam musiałem przygotować się, sprawdzić swój sprzęt i resztę butli dla Andreya. Czasu było mało, ponieważ po 40 minutach od jego zanurzenia mieliśmy się spotkać w Arch’u na głębokości 60m, więc tak naprawdę miałem niecałe 30 minut na wszystkie czynności. Udało się.
Spotkaliśmy się tam, gdzie zaplanowaliśmy i o czasie. Całe szczęście nie było żadnych problemów. Andrey pokazał mi ze wszystko jest Ok, oprócz głębokości. Niestety znów stanął na dnie, komputery pokazały 239m a testowy nowy miernik, który ma wejść do produkcji w przyszłym roku 242,5m.
Mogłem się tylko uśmiechnąć do niego, podałem mu rękę gratulując a na tabliczce napisałem You did it – new rekord of Russia.
Zaczęliśmy wspólne wynurzanie od zewnętrznej strony Blue Hole. Z jednej strony wielki błękit otwartego morza z drugiej ściana rafy i żyjące w niej stworzenia, przyglądające się dwóm obcym monstrom. Andrey był naprawdę monstrum z innej planety twinset 2x15L pomiędzy tymi piętnastkami mała butla 5.7L wszystkie trzy z trymiksem dennym 5/75 a po bokach po jedenasto litrowej butli z głębokim trymiksem podróżnym 9/55. Do tego wszystkiego 4 butle stage 11L, jedna z TMX 14/45, dwie z TMX 20/30 i jedna z EAN 45. JA miałem dla niego jeszcze dwie butle 11L z Ean 45.
Na głębokości 30 m zaczęliśmy zabawę z butlami, odebrałem od Andreya puste stage, przypiąłem je do linki od boji dekompresyjnej i posłałem ku powierzchni, na 24m odebrałem ostatnią pustą butlę i posłałem na powierzchnię, oddając Ean 45. Od 30m towarzyszył nam drugi support diver Aleksey Griszyn, (Tiszyna), który na tej głębokości fotografował całą akcję. Kiedy ja zacząłem wynurzanie z 21m Tiszyna przejął kontrolę, nad Andreyem. Na głębokości 9m Tiszyna zabrał od Andreya zużyte butle z Ean 45 a przekazał mu tlen. Później sam się wynurzył. Od 6 metra Andreya pilnowaliśmy na zmianę Tiszyna i ja. Andrey zużył 3 jedenastolitrowe butle z tlenem podczas tego nurkowania. Całe nurkowanie trwało 310 minut, więc można sobie wyobrazić jak człowiek jest zmęczony. Po wyjściu Andreya, wszyscy mu pogratulowaliśmy.
Wiedzieliśmy, że jest zmęczony. Podaliśmy mu tlen żeby oddychał nim na powierzchni i położyliśmy go żeby odpoczął, nie spuszczając go zarazem z oka.
Oddychał tak trzy godziny. W końcu po godzinie 20 wróciliśmy do miasta, rozładowaliśmy samochód, i spać…
Miernikami czasu i głębokości były 3 komputery VR3 i jeden testowy komputer, którego nazwy nie mogę wyjawić przykro mi 🙂
Pozdrawiam z Dahab
Chochor